Giresun Günleri’nde ’Görele ve Yöresi Ağızları’ kitabı okuyucularıyla buluştu

Görele Belediyesi’nin katkılarıyla basımı yapılan ve araştırması Edebiyatçı Sinan Koca tarafından yapılan Görele ve Yöresi Ağızları kitabı kültür hizmeti olarak okuyucularıyla buluştu. Görele Belediyesi standında imza günü düzenlenen kitaba ise yöre halkı büyük ilgi gösterdi.

Belediyelerin işlerinin sadece alt ve üst yapı değil kültür hizmeti de olması gerektiğini söyleyen Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, “Belediye olarak sadece kanalizasyon, su ya da başka bir alt, üst yapı yatırımı yapmıyoruz kültür hizmeti de yapmalıyız. Söz uçar yazı kalır misali bu kültür hizmetimiz gelecek nesillere kalacak olan önemli bir kültürdür diye düşünüyoruz. Görele Belediyesi olarak daha önce de Görele Kazası Nüfus Kaydı, Görele Mahkeme Kaydı kitaplarının basımına da katkı sağlamıştık. Bundan sonra da Görele tarihiyle ilgili kitap çalışmalarımız bulunmaktadır” dedi.

Kitap 3 bin yöresel kelimeden oluşuyor

Yaklaşık 2 yılı aşkın araştırma sonucunda, 3 bin kelimeden oluşan bir kitap olduğunu anlatan Edebiyatçı Sinan Koca ise, “Bu kitap standart Türkçemizde yer almayan tamamen yöresel halk tarafından kullanılan kelimelerden oluşmuş bir kitaptır. Yaklaşık 2 yıllık bir saha incelemesinin ardından 3 bin kelimeden oluşan bir kitabı ortaya çıkarmayı başardık. Umarız gelecek kuşaklara bırakacağımız yazılı bir kaynak olur” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Giresun’da amatör maçta olay başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir