Giresun Üniversitesi’nde Nevruz coşkusu

Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi Kampüsü’nde kutlanan Nevruz Bayramı etkinliklerine Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, il protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Cevdet Coşkun, “Nevruz Bayramı dünyanın en eski bayramı olma özelliğinin yanı sıra coğrafi olarak da üç kıtayı kapsayan önemli kutlamaların başında gelmektedir. Ülkemizin yanı sıra başta kardeş ülkelerimiz Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere Afganistan, İran, Tacikistan, Pakistan, Suriye, Irak, Gürcistan, Hindistan, Bosna-Hersek, Bangladeş, Sudan, Nepal, Yunanistan, Arnavutluk, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya’nın büyük bir kısmında kutlanmaktadır. Adı geçen ülkelerin birçoğunun takvimlerinde resmi tatil olarak yerini alan Nevruz Bayramı en az 3 bin 500 seneden beri kutlanmakta olan kadim ve tarihi bir bayramdır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Cevdet Coşkun, protokol üyeleri ile birlikte örs üzerinde demir dövüp sonra nevruz ateşini yakarak üzerinden atladılar ve daha sonra öğrenciler tarafından düzenlenen halk oyunları gösterilerini izlediler. Kutlamalar nevruz pilavı ikramı ve konserin ardından son buldu.

Bir önceki yazımız olan Lastiği patlayan servis minibüsü takla attı, öğrenciler ölümden döndü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir