Kaynak ustaları yeterlilik belgelerini aldı

2016 yılında inşaat grubunda başlanan sınavlar, 2017 yılı içinde kaynakçılık ve metal saç işleme alanlarında sürdürülüyor. 2017 yılı içinde yapılan kaynakçılık sınavlarını başarıyla tamamlayan 22 kişi ise belgelerini törenle verildi.

Tören öncesi bir konuşma yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın, ”Hepimizin bildiği gibi Mesleki Yeterlilik Belgesi kişinin çalıştığı alanda uzmanlığını resmi olarak belgeleyen bir evraktır. Bu belge olmadan kimse çalışamayacak, çalışanlara ise 500 TL’den başlamak suretiyle işverene cezai işlem uygulanacak ve işçinin belge alması için süre tanınacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni alan kişilerin masraflarının ise 2018 yılına kadar tamamı, 2019 yılı sonuna kadar ise yarısı Sigorta İşsizlik Fonu’ndan karşılanacaktır. Bu belge sizlerin altın bileziği olacaktır. İnşaat ve metal ürünleri grubunda çalışan kişiler için bu belge daima bir adım önde olmanıza imkan sağlayacaktır. Sizler şuanda çalıştığınız sektörde avantajlı olan bireylersiniz. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak hedefimiz, inşaat ve metal ürünleri grubu başta olmak üzere çalışanlarımızın tamamına bu belgeyi aldırmak ve bu sayede sorun yaşamalarının önüne geçmektir” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan sınavlarda başarılı olan 22 çelik kaynakçı ustasına belgeleri verildi. 3 yıl süreli olan belge, kişinin bu zaman aralığında çalışmışlığının bir bölümünü ispat etmesi halinde uzatılacak.

Bir önceki yazımız olan Görele’de lise öğrencilerinden ‘Matematik Sokağı’ projesi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir